Programok
A betegegyuttmukodes.hu rendszerben jelenleg az alábbi programok futnak
Bethesda ADHD centrum, ADHD-val KÖNYEBBEN program
A betegedukáció szerepe napjainkban
Az ADHD-val könnyebben program egy olyan beteg/szülőtájékoztató információs csomag, amely az ADHD-val küzdő családok számára nyújt hasznos információkat a Hiperaktív Figyelemzavar Viselkedésterápiás kezelésről.
A programba bevonva hozzásegítheti betegeit és családjaikat ahhoz, hogy jelentősen bővüljenek az ADHD kezelésével kapcsolatos ismereteik és hasznos, praktikus tanácsokhoz juthassanak. A szakemberek által kialakított programüzenetek és tájékoztató információk garantálják azok szakmai minőségét és teljeskörűségét.
Ha gyermekünk viselkedése eltér az elvárásainktól, akkor tehetetlennek, tanácstalannak, kimerültnek érezzük magunkat szülői szerepünkben. Lehet, hogy a gyermek szétszórt, figyelmetlen, folyamatosan csacsog, nyüzsög, előfordul, hogy hirtelen dühroham tör rá, vagy egyáltalán nem fogad szót, és az óvodában, iskolában is csak a panaszt halljuk rá.
Ezen nehézségek egyik lehetséges oka a figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar (Attention Deficit / Hyperactivity Disorder – ADHD). Az ADHD-val összefüggésbe hozott nehézségek nemcsak a szülőknek jelentenek problémát, hanem az egész családnak, az intézményeknek, kortársaknak, de a legnagyobb nehézséget magának az érintett gyermeknek okozzák.
A hétköznapi nyelvhasználatban is egyre gyakrabban felbukkanó ADHD kifejezés egy angol mozaikszó a figyelemzavaros hiperaktivitásra (Attention Deficit Hyperactivity Disorder – ADHD), mely egy olyan idegrendszeri fejlődési zavarra utal, ami a figyelemzavar és túlmozgásos viselkedés, a hiperaktivitás együttes előfordulásával jár együtt.
Az ADHD tehát egy idegrendszeri fejlődési zavar, vagyis általában már a születéstől jelen van, és kapcsolódnak hozzá neurológiai hiányosságok vagy különbségek. Az ADHD az eltérő agyfejlődéssel hozható összefüggésbe, egyes területek alulfejlettek, vagy több idő kell a fejlődéshez, mint a tipikusan fejlődő gyermeknek. A több irányú tudományos vizsgálatok útján szerzett eddigi ismereteink azt támasztják alá, hogy az ADHD kialakulását örökletes és a fejlődés korai időszakában jelentkező környezeti faktorok együtthatása okozza. Az ADHD koragyermekkorban az egyik leggyakrabban előforduló fejlődési zavar, és kb. a népesség 5%-ában fordul elő. Fiúknál háromszor-négyszer gyakrabban alakul ki, mint lányoknál.
Az ADHD klinikai képére a komplexitás jellemző. Elmondható, hogy az ADHD tünetegyüttesét mutató gyermekek többsége egyéb részképesség-zavaroktól, társ-betegségektől és másodlagos károsodásoktól is szenved, melyek tünetei szintén a klinikai kép részét képezik.